Kahve Falı

Türk Kahvesinin Olmazsa Olmazı: Kahve Falı

Kahve içildikten sonra bir niyet tutularak fincan tabağa ters kapatılır ve başın üstünde saat yönünün tersine üç tur çevrilir. Fincanı kapatırken söylenen sözü de Şazeli’yi de yâd ederek söyleyelim: “Kahve-i pir kalbime gir, kalbimden çık falıma gir.”

Ardından ters çevrilmiş fincanın üst kısmına çabuk soğuması için bozuk para, yüzük gibi bir metal konulur. İyice soğuduktan sonra, “Neyse halim çıksın falim” diyerek fincan açılır. Eğer fincan yapışarak açılmışsa kısmet ve dilek anlamına gelir. Fincanın iç taraflarındaki kahve telvesinde oluşan şekiller yorumlanmaya başlanır. Ama bu yorumlar da rastgele değil, belli bir metotla yapılır. Sapından başlayarak hayali bir kutup ve ekvator çizgisi çizilerek fincanın içi dört parçaya bölünür. Bu dört parça içinde kutup çizgisi olarak çizilen kısmın sol bölümünde kalanlar negatif, sağ bölümü pozitif şeyler olarak yorumlanır. Üst kısımdaki parçada kalanlar yakın zamanda, alt tarafta kalanlar ise uzak bir gelecekte gerçekleşecek şeyler olarak yorumlanır. Sağdan sola yani saat yönünde yorumlanır. Fincanın dibindeki telvenin ise kalbin içini, ruhu gösterdiğine inanılır. Telve dipte kalıp şeklinde duruyorsa sıkıntı var, temizse ferahlamış bir yürek anlamına gelir.

Falın son aşamasında ise tabak ters çevrilerek telve fincana akıtılır. Eğer hemen akıyorsa dileğimiz hemen gerçekleşecek anlamına gelir. Tabak ve fincan hemen yıkanır ki falda çıkanlar çabuk gerçekleşsin!

Kahve falı masalsı bir gelenek ve eğlenceli bir ritüel olarak nesillerden nesillere aktarılarak günlük hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Kahve falı  bize iyi gelen, mutlu eden güzel bir alışkanlık.

Fallarınızda hep mutluluk çıkması dileğiyle…

Neyse halimiz, çıksın falimiz…

 

Bakırköyde en iyi fal cafe

Kahve Falında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kahve içerken içindeki telve miktarına çok özen göstermeniz gerekir. Kahvenin telvesi ne az ne fazla olmalı; çünkü her ikisi de olumsuz sonuç verir. Fincanın içinde istenilen düzgünlükte şekil oluşmamasına sebep olur. Bu nedenle fincana konacak kahve miktarına dikkat edin.
 • İçilen kahvenin fincanı hep aynı yerden içecek şekilde tutulur. Dudak, fincanın aynı yerine değdirilerek kahve içilir.
 • Fincandan içilen kahvenin telvesinin ne fazla sulu ne de fazla kuru kalmamasına dikkat edin.
 • Kahvenin telvesinin normalden biraz daha şekerli olması gerekir.
 • Tabak fincanın üstüne kapatılır. Dilek tutulduktan sonra fincan bir defada tabakla beraber ters çevrilir. Çevirmeden önce fincan hafifçe sallanır. Bir fincanda sadece bir dilek tutulur.
 • Fincanın dibi ve tabak soğumadan kesinlikle açılmaz.
 • Soğuma işi gerçekleştikten sonra fincan kaldırılır. Önce fincandaki, sonra tabaktaki fala bakılır.
 • Fal bakıldıktan sonra fincan tabaktan ayrı yere bırakılır. Eğer fincan kapatılırsa fal bozulmuş olur.
 • Fincan saptan başlayan hayali bir kutup ve ekvator çizgisiyle ikiye bölünüp dört parça elde edilir.
 • Fincana ve tabağa bakılırken görüntüyü dört eşit parçaya bölerek soldan sağa doğru bir yön izlenir. Bakılacak fincanı ya da tabağı ortadan enlemesine bir çizgi ile gözünüzle işaretleyerek kesin, daha sonra yine gözünüzle işaretleyerek boylamasına kesin; böylece dört eşit parçaya bölünmüş olacak. Üst noktayı saatin 12’si olarak kabul edebilirsiniz ve 3, 6 ve 9 diyerek tekrar 12’ye gelebilirsiniz.
 • Şekiller enlemesine çizginin üst tarafında ise iyiliğe ve kuvvetli belirtilere, alt tarafında ise kötülüğe ancak kuvvetsiz belirtilere yorumlanır.
 • Şekillerin boylamasına çizginin sağ tarafında bulunması iyiliğe, sol tarafında bulunması kötülüğe yorumlanır.

 

Bakırköy’deki en iyi Fal Cafe mekanı olan Cafe Fincan’da sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. 2009’dan beri Bakırköy’deki en iyi Fal Cafe.