Bakırköy en iyi kahve falı mekanı

Kahve falı hayatımıza nasıl girdi?

Kahve falı ve kültürümüze nereden girdiğini öğrenmeden önce, kahve bitkisinin nerede ve nasıl keşfedildiğini anlamadan olmaz.

Kahve bir tesadüf üzerine Yemen’de 8. yüzyılda keşfedilmiştir. Bir çobanın otlatmaya götürdüğü uyuşuk keçileri, ağaçta bulunan kırmızı ve küçük meyveleri yedikten sonra canlanmaya başlamıştır. Çoban bunu fark ettiğinde kendi bir de denemiş ve böylece kahve ağacının rahatlatıcı ve canlandırıcı meyveleriyle tanışmış olmuş.

Kahvenin çekirdeklerini fırınlanma yöntemini ilk keşfeden Yemenlilerdir. Bu 13. yüzyılda olmuştur. Yemen’den Mekke ve Medine’ye yayılan bu içecek İslam gezginler sayesinde 15. yüzyılda İran, Mısır ve Türkiye’ye yayılmak üzere bütün İslam dünyasına yayılmıştır. Kahve kelimesinin kökeni Arapçadır. Qahwah kelimesinden kökünü alan kahve kelimesinin Arapça anlamı “keyif veren içecek”tir.

Kahve falı

Astroloji fal kültürünün temelini oluşturmaktadır. Fal baktırma tarihi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. İnsanlar dünyaya gelir, büyür ve etrafındakileri yorumlayarak gelecek hakkında bilgiler edinmeye çalışır. İlk bakılan fal yıldız falıdır. Halen günümüzde günlük burç yorumları yıldız ve gezenlere göre yorumlanır. Kahve falının kökeni, söylentiye göre yine saraylara dayanır. İlk olarak haremlerde başlayan kahve falı kültürü, cariyelerin rahatça dedikodu yapabilmesi için ortaya çıkar. Cariyeler sarayda dile getirmediklerini kahve fincanını çevirdiklerinde birbirlerine rahat rahat anlatır. Daha sonradan yavaş yavaş bu konuşmalar kahve falına dönüşür.

Yorum Yap