Kahve falı hakkında bilinmeyen gerçekler

Kahve falı hakkında bilinmeyen gerçekler

Kahve falı, ince kahve tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde yapılan bir eylem türüdür. Fal bakmak, Hitit toplumunda ve Eski Roma Uygarlığı döneminde toplumsal yaşamın bir parçası olmuştur. Öyle ki siyasi kararlarda veya iktidarın değişim sürecinde fala başvurulmuştur. Kâhin adı verilen kişiler insanlık tarihini belirleyen birçok olayda etkin rol almıştır. Fal tarihi MÖ 4 bin yıllarına yani Mezopotamya coğrafyasına dayanır. Eski dönemlerde kullanılan fal türü; hayvanların iç organlarına bakarak kehanette bulunma yöntemidir. Çin’de kullanılan bir yöntem ise hayvanların kürek kemiğinden kehanette bulunmaya dayanır. Türkler Müslümanlığı seçmeden önce hayvan kemiği, ok, yay ile fal bakarlar. Müslüman olduktan sonra kullanılan en yaygın fal yöntemi ise kahve falı yöntemidir.

Osmanlı döneminde haremdeki kadınların birbirlerine kötü sözler söylemesi yasaktı. Kadınlar bu yöntemi çürütmek için kahve falını kullandılar. Kahve falı bakan kişi karşısındaki cariyeye içinden gelen her şeyi kahve falı ile söyleyebiliyordu.

Falda gördüğümüz şekiller geçmişten bugüne oturmuş kalıplar üzerinde kişilere aktarılır. Örneğin balık şekli çıktıysa bu kısmet olarak yorumlanır. At şekli ise murat anlamına gelir. Bu da falına baktığınız kişinin her ne dileği varsa olacağı anlamını taşır.

Yorum Yap